Косоокість у дитини: що робити, щоб зарадити проблемі?

Бaтьки зaвжди пoвинні звeртaти увaгу нa стaн здoрoв’я свoїx дітeй, aджe сaмe вoни нeсуть зa ниx відпoвідaльність. Кoсooкість у мaлюкa – цe симптoм, який oдрaзу пoмітнo, прoтe він мoжe рoзвивaтися пoступoвo, нe викликaючи зaнeпoкoєння у дoрoслиx. Як мoжнa випрaвити кoсooкість, кoли слід звeртaтися зa дoпoмoгoю дo oфтaльмoлoгa?

Коли варто занепокоїтися?
Очі можуть косити у зовсім маленьких дітей, у немовлят. І часто це лякає батьків, а даремно. Адже до 4-х місяців зір дитини ще слабо розвинутий, а в перші 2 тижні життя взагалі очі малюка можуть рухатися без усілякої мети, ще й окремо один від одного. Немовлята в основному дивляться по горизонталі, і лише з часом привчаються дивитися і по вертикалі. У новонароджених часто очі дивляться у різні боки. Це абсолютно не вважається патологією, і лише через 4-8 тижнів у малюка погоджуються рухи очей.

Занепокоїтися варто, якщо косоокість у дитини зберігається більше 4-6 місяців, тоді візит до окуліста є обов’язковим. Особливо слід звернутися за консультацією до лікаря, якщо випадки косоокості вже траплялися у сім’ї. Якщо на проблему вчасно не звернути увагу, у дитини в майбутньому може спостерігатися недорозвиненість бінокулярного зору – здатності сприймати зображення, яке отримується з кожного ока, як єдине ціле. Також може знизитися гострота зору.

Як часто треба відвідувати дитячого офтальмолога?
Вперше очі дитини перевіряють одразу після народження. Потім слід відвідати офтальмолога, коли малюк досяг віку в 6 місяців, далі – в рік, і після цього щороку. Лікар досліджує стан повік, очного дна, слизової оболонки, положення та рухливість очних яблук.

Причини дитячої косоокості
До причин та несприятливих факторів розвитку косоокості у дитини належать:

 • Погана спадковість.
 • Перенесені мамою під час вагітності захворювання.
 • Важкі пологи.
 • Хвороби нервової системи, які вплинули на взаємозв’язок між головним мозком та очима.
 • Деякі вроджені хвороби.
 • Дитячі інфекційні хвороби.
 • Травми в дитинстві.
 • Порушення діяльності одного чи декількох м’язів, які рухають око.

Трапляється й так, що косоокості насправді немає, а за неї приймають своєрідне розташування та розріз очей малюка, особливо з широким переніссям. З часом форма носу зміниться, і очі “вирівняються”.

Як лікувати дитячу косоокість?
Різновидів косоокості багато, тому підхід до лікування дитини повинен бути індивідуальним. До методів лікування дитячої косоокості належать наступні:

 • Оклюзія – на здорове око щоденно на певний період часу накладають заслін. Так малюк привчає себе більше користуватися слабким оком, і проблема з часом може пройти.
 • Гімнастика для очей. Вона призначається для тренування слабкого ока. Мова йде про спеціальні вправи для очей, а також про малювання, ліплення, складання мозаїки, конструктора.
 • Застосування офтальмологічних апаратів. За допомогою спеціального обладнання відбувається вплив на зоровий центр кори головного мозку, який повинен сполучати два окремих зображення.
 • Комп’ютерні методики. Деякі сучасні методики теж допомагають позбутися певних видів косоокості. Лікар підбирає для дитини спеціальну комп’ютерну програму, за допомогою якої око, що косить, вчиться правильно фокусувати зображення предметів.
 • Хірургічне втручання. Рекомендоване не раніше досягнення дитиною 3-5-річного віку, якщо інші методи лікування не дали бажаного результату. Найчастіше операція потрібна тоді, коли косоокість є самостійною хворобою, яка виникла через те, що один чи декілька рухомих м’язів розвинуті менше за інших.
 • Дитяча косоокість піддається лікуванню, головне вчасно звернутися до офтальмолога та дотримуватися його рекомендацій.

  Автор: Ольга Купріянова

  © Медичний портал Здоров-Інфо 

  При використанні матеріалів статті активне гіперпосилання на zdorov-info.com.ua обов'язкове

  Both comments and pings are currently closed.

  Comments are closed.